niedziela, 20 września 2015

KORYNT- PELOPONEZ

Korynt to portowe miasto w środkowej Grecji, leżące na półwyspie Peloponez


Starożytny Korynt należał do największych i najbogatszych miast handlowych antycznego świata.



Miasto było synonimem luksusu. Jego znaczenie na mapie handlowej świata wynikało z korzystnego usytuowania na krańcu przesmyku. Starożytny Korynt leżał w odległości mniej więcej 7 km od morza. Posiadał dwa porty.

Pierwszy z nich Lechajon położony był nad Zatoką Koryncką i łączyła go z nim wybrukowana droga. Drugi Kenchreai położony był nad Zatoką
Sarońską.
Teren wykopaliskowy położony jest na zachodnim skraju dzisiejszego Starego Koryntu. Obszar do zwiedzania jest dość rozległy.

Stanowią go głównie ruiny Koryntu odbudowanego przez Juliusza Cezara w 44 roku p.n.e. Grecki Korynt został zrównany z ziemią w 146 roku p.n.e. przez Rzymian.
Obraz miejsca tworzy morze kamieni,

poprzetykanych gdzieniegdzie zachowanymi kolumnami. 

Najważniejszym obiektem na terenie wykopaliskowym jest świątynia Apollina, zbudowana prawdopodobnie około 540 roku p.n.e. Świątynia jest położona na niewielkim wzniesieniu.

Pozostałością po niej jest siedem z trzydziestu dwóch doryckich kolumn. Każda z kolumn powstała z
jednego bloku wapiennego. W rumowisku kamieni uczeni wyróżnili rzymskie forum, łaźnie, świątynię
Hery, studnię Pejrene, fragmenty Drogi Lechajońskiej. Można również zobaczyć pozostałości teatru i odeonu.

Dziś można tu  podziwiać m.in.
pozostałości doryckiej świątyni Apollina, wzniesionej ok. 540 r. p.n.e. 





 Największą sławę zyskał Akrokorynt, czyli akropolis Koryntu, a to za sprawą świątyni Afrodyty i jej urodziwych kapłanek.

 Wznosi się on wysoko nad ruinami . To tu  w starożytności znajdowała się słynna na cały świat grecka świątynia Afrodyty, znana jako miejsce sakralnej prostytucji. Świątynia nie przetrwała do naszych czasów, ale historia o jej kapłankach, pamiętana jest do dziś. Historia głosi, że to właśnie tutaj narodził się najstarszy zawód świata. Wszyscy znamy określenie "córy Koryntu". Korynt do dziś budzi skojarzenia ze starożytnymi czasami i jest symbolem zepsucia. No cóż.... gorąca grecka krew. 
 W Grecji domy rozkoszy traktowane sa jako coś zupełnie normalnego, "sklep" jak każdy inny. Masz potrzebę- to idziesz do sklepu, a nie gwałcisz każdej, która ma mini spodniczkę, czy dekolt......


122 lata temu otwarto słynny KANAŁ KORYNCKI 
Do pomysłu powrócono dopiero w latach 90.XIX wieku. Budowy podjęło się francuskie przedsiębiorstwo. Prace rozpoczęły się w roku 1881, a w 1893 ukończył ją rząd grecki.

Kanał Koryncki łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Przecina Przesmyk Koryncki, oddzielając tym samym półwysep Peloponez od głównej części Grecji, czyniąc go faktycznie wyspą. Dzięki niemu niektóre statki mogą zaoszczędzić 400 km podróży, którą musiałyby odbyć wokół półwyspu Peloponeskiego.
Kanał Koryncki jest zbyt wąski,  by mogły nim się poruszać duże jednostki. Ma zaledwie ok. 25 m szerokości. Z tego powodu używają go dziś głównie statki turystyczne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz